Hürriyet

30 Mayıs 2012 Çarşamba

Pembe Önden Pileli Etk Part:1

Not: Siz bu yazıları okurken benim sevdiceğim askerden gelmiş,bende çoktaaaaaaaaaan mutluluktan bulutlarda gezme moduna girmiş olacağım.:)))))Allah askerdeki tüm kardeşlerimizin ve onları bekleyenlerin yardımcısı olsun..Merhabalar;

Buraya uğrayıpda yazmayalı hayli zaman oldu..ama telefi edeceğim :) 

Öncelikle uzun zamandır bir dikiş postu yapmak istiyordum. fazlasıyla dikiş dikiyorum fakat ya çoğunu fotoğraflamayı atlıyorum yada yazmaktan vazgeçiyorum. Fakat bu sefer hem fotoğrafladım hemde vazgeçmeden yazacağım :):):)

Malum dikiş postu olarak en son şu yazımı yazmışım. Artık çoğaltmak gerek :)
Elimde kumaş stoğum var çok şükür. hepsinide etek yapmak istiyorum. Öyle çok detaylı bişey değil. Beli lastıkli sıradan etekler. Öyleleri yazın çok rahat oluyor. Kumaşınıda iyi seçince hem rahat hemde şık duruyor. Amam onlarıda paylaşacağım burdan. 

Şimdiki yazacağım tarzda bir eteği düşünüyordum ne zamandır. Bilerek Biraz klasik istedim. Çabuk sıkılan biri olaraktanda fazla detaylı modelleri sevmiyorum bu yüzden sadece öne pileler koydum. Fakat bitmiş halinin fotosu şuan elimde mevcut değil. en kısa zamanda hatta gerekirse tel.den post yazarak onuda  bir sonraki yazımda paylaşacağım sizlerle :)

Yapım aşamaları ise şöyle:
Öncelikle ben kendi ölçülerimi bildiğim ve nasıl istediğimde kararlı olduğum için kalıp çıkarmadım. direk çizip kestim. Ama pile ve pens paylarını çok iyi hesaplamalısınız. ben pensi pilelere yedirdim. yani pilelerin bel kısmı etek ucuna göre daha dar oldu.


Hesapladıktan sonra ölçüme göre çizdim.Çizimimi kontrol ettikten sonra kesip overloğunu çektim.


Uzuuuuun uzuuuuuun çizgilerimi teker teker teğelledim. 


Ütüledikçe çizgilerim kaybolacak, tekrar çizmek zorunda kalacaktım tabiiki. hee unutmadan teğel işlemini çok çok ince boncuk iğnesiyle yaptım ki kumaşımda iğne izi kalmasın. 


Daha sonra pilelerimi katlayıp ütüledim. Sonra kapalı halde teğelledim.Belden yani tam göbeğin üstünden dikişler attım pilelere. kasılıp açılma yapmasın diye. Eteğin son aşamasına kadar hiçbir teğelini sökmedim.


Pilelerin üzerinden geçtiğim çimaların görüntüsü


Daha sonra yanlarımı birleştirdim.Ben bilerek fermuarımı yan tarafa koydum. Etek oldugu için arkada fermuar olunca huzursuz oluyorum ben. :P yada patlarsa ya bişey olursa diye. yanda olursa haberim olur patlasa bile :)
Fermuarım gizli fermuar :)

fermuarımıda takınca kemerimi ütüleyip taktım. Kırım paylarını ve katlama yerini ütüleyip takınca çok çok kolay oldu kemeri takması. önceden saatlerce uğraşan ben bir tur makina attım ve 5 dakika bile sürmedi. çok sevindim bu duruma tabi :) 

Son olarak pilelerin etek ucundan bir 20 cm açarak etek ucumu ütü yardımıyla 2 cm katladım.her tarafı eşitmi diye defalarca kontrol ettim. ::) Eşit olduğundan emin olunca onunda dikişini 
geçirdim. :) 

Geriye sadece ilik ve düğmesi kaldı onu bekletmemin sebebi ise hala düğmesine karar verememiş olmam:( 
Açıkcası kemer pek yakışmadı eteğe fakat pervaz çok kullanışlı  olmazdı bu etekte. Öndeki pileler zaten kalınlık yapıyor. bide pervaz yapar diye düşündüm.Bilmiyorum belkide tekrar pervaza dönerim :/ 
Onlarda yapıldıktan sonra teğelleri sökülecek ve son ütüsü yapılacak. Allahtan makinem overloktan ilik düğme dikimine kadar herşeyi yapıyorda ilik için  terzi terzi dolaşmıyorum :):)

Muhtemelen bundan sonraki postum bir gömlek veya bluz tarzı bir şey olacak. Elimde güzel bir kumaşım var onu değerlendirme peşindeyim. 

Herkese Sevgiler 


Hiç yorum yok:

About