Hürriyet

1 Nisan 2013 Pazartesi

Haftanın Rengi Çini Kırmızısı Part:1 | Birkaç Ufak Bilgi :)

Merhabalar
Dün yaz mevsiminin bir ön gösterimini yaşadıktan sonra sanki bugün mevsim normallerine döndük.. :) 
Haftamızın hayırlarla başlayıp öyle devam etmesini diliyorum :) 

Bu haftaki rengimizi seçmeyi istememin sebebi yine bir araştırma sonucu tesadüfen rastladığım bir bilgi.. 


Bu linkteki makaleyi okuduğumda çok şaşırdım. ve başladım araştırmaya.. Tabii ki içinden çıkamadım. 
Üniversite zamanında kumaş tasarımı dersimizde bir projemde bende çini deseni kullanmıştım. Ve kırmızısı elbette ki tam çini kırmızısı değildi.. 

Diğer bilgilere göre ise;
*Çininin esas olayı bir tek ustanın elinden çıkmamasıymış. Kırmızının, mavinin hatta renkleri birbirinden ayıran ve kontür adı verilen çizginin bile kendi ustası bulunur, Kırmızıyı boyayan usta hayatının sonuna kadar kırmızı boyarmış.

*16. yüzyılda İznikli ustaların ürettikleri eserler çini sanatının zirvesi olarak görülür. İznik çinisinin önemli özelliklerinin başında geniş renk uygulamaları gelir. yeşilin maviyle dans ettiği turkuaz mavisini İznikli çini sanatçılarına borçluyuz. bu renk tüm dünyada Türk mavisi olarak tanınır. tüm seramik sanatlarında tutturulması en zor renk olarak bilinen "mercan kırmızısı"nın en güzel örnekleri de İznik' te yaratılmıştır. 

*Çinicilik sanatı en üst seviyesine 15. – 17. yüzyıllar arasında İznik ’de ulaşmıştır. çiniciliğin en önemli iki esası sağlamlık ve renktir. ikisinde de İznik, döneminin çok üst seviyesindedir. hatta İznik çinilerinde kullanılan kırmızı tonunun, günümüz bilimsel verileriyle yapılan ar-ge ’ye rağmen henüz bulunamadığını belirtmişler.

Evet gerçekten de bütün kaynaklarda hala "mercan kırmızısı" olarak kırmızının tam tonu bulunamamış olduğu yazmakta.

Ve maalesef hem çini tekniği hemde ton formülleri ustalarıyla birlikte ölüp gitmiş.  Hiç bir usta çinin yapılışını ve özel sırlarını çırağından başka kimseye açıklamamış veya herhangi bir yere yazmamıştır. Söz uçup gidince de ortada bir şey kalmamış.

Ben bu renge mercan kırmızısı değilde çini kırmızısı demeyi daha uygun buluyorum kendimce.. Evet mercan rengine çok yakın ama biraz daha kırmızıda kalmış hali.. Yani bizim bildiğimiz o turuncudaki mercan tonunda değil.


Bu hafta ki rengimizle ilgili kısa bir bilgiden sonra sıra geldi temsilcimize :)


Sevgiler 

Hiç yorum yok:

About