Hürriyet

4 Mart 2013 Pazartesi

Parfümü Nereye Nasıl Sıkmalı?


Merhabalar

Kişinin kendisine bakmasının pek çok yolu var ki bunlar; kişisel bakım ve sağlık gibi kollara ayrılıyor. Bunların da çoğunu; yiyecek, giyecek, kozmetik ya da doğal parfümler, makyaj malzemeleri gibi değişik sektörlerde imal edilen ürünler oluşturuyor. Bu makalemizde bu geniş yelpazeden parfümleri seçip kısa bir bilgilendirme üzerinde yoğunlaşacağız.

Bilirsiniz ki parfümler hem kozmetik hem de kişisel bakım ürünleri olarak dururlar. Açığı olsun kapalısı olsun çoğumuz parfüm sıkarız ki otobüs ve metro gibi yerlerde bunu sıkça farkediyoruz. Ülkemizin neredeyse % 60'ı parfüm kullanmakta. Bazımız parfüm tercih ederken içeriğine bakarken bazıları tamamiyle kokusu ile hareket ediyor. Tabi e-ticaret sitelerinin çoğalması ile birlikte, internetten alışveriş yaparken ya daha önce kullandığımız bir parfümü ya da parfümün özelliklerini okuyarak alışverişimizi tamamlıyoruz.

Meraklı parfüm kullanıcısının en çok dikkat ettiği şey parfümün kalıcılığıdır. Öncelikle bilmeniz gereken şey şudur ki bir parfümün kalıcılığını içindeki yağ oranı belirler. Yani parfümün içindeki yağ oranı ne kadar fazlaysa parfüm o kadar kalıcıdır. Tabi vücudunuzdaki yağ oranının da etkisi var. Çünkü parfüm molekülleri yağlara tutunmakta. Genelde Eau de toilette türündeki parfümler yaklaşık 4 saat, eau de türündeki parfümler ise 8 saat civarı üzerinizde kalır. Parfümü sıkmadan önce kokusuz bir toniği cildinize sürerseniz parfümün kokusu hem daha uzun süre üzerinizde kalır hem de tonik sayesinde cilt gözenekleriniz nefes alır.

Parfümü kullanırken ise geniş bölgeye yayılmasını sağlamak için 30 cm uzaktan sıkmalısınız. Ayrıca yakından sıkarsanız sıktığınız yer nemlenecek ve parfümün uçması hızlanacaktır. Yağın parfüme etkisi şiddetli olduğu için cildiniz parfüm şişesinin ucuna dokundurmamalısınız. Çünkü yağ şişeden içeri girebilir ve parfümün kokusunu bozabilir. Bunun yerine parfümü havaya sıkın ve içine girin ya da pamuğa parfüm sıkıp pamukla istediğiniz bölgelere sürebilirsiniz.

Parfümün kokusunun vücuttan etrafa yayılmasını sağlayan şey nabız atışlarınızdır. O yüzden nabız atışlarınızın iyi hissedildiği bölgeler uygulamanız gerekir. Bu bölgelere başlıca; bilek, boyun, göğüs arası, kulak arkadası, diz ve dirsek arkası, ayak bileği ve baldırınızın iç kısmıdır. Eğer parfümü kıyafetlerinize uygulanırsanız hem kalıcılığı çok daha az olacaktır hem de parfümün içindeki yağ kıyafetlerinizde iz kalmasına sebebiyet verecektir.

Peki parfümü nerelere sıkmalı? Parfümün yayılmasını hızlandıran şey nabız atışlarıdır. Bu yüzden nabzın en fazla hissedildiği bölgelere sıkmalısınız. Vücutta nabzın en iyi hissedildiği bölgeler; ayak bileği, kulak arkadası, diz ve dirsek arkası, boyun, göğüs arası ve baldırınızın iç kısımlarıdır. Parfümleri kıyafetlerinize sıkmanızı önermiyorum çünkü parfümün içindeki yağ oranı kıyafetlerinizde leke bırakabilir.

Son olarak gideceğiniz yere göre değişik parfümler kullanmalısınız hatta mevsimlere göre bile değiştirmelisiniz. Örneğin ciddi bir iş yemeğine hafif baharatlı ve meyveli Burberry seçmelisiniz. Eğer yaz aylarındaysanız floral notalar daha uygun olacaktır. İyi kokulu günler.


Sevgiler 

Hiç yorum yok:

About