Hürriyet

12 Şubat 2013 Salı

Gezi | Emirgan Korusu
"Emirgân Korusu, İstanbul'da Sarıyer ilçesi'nde yer alan bir korudur. İstanbul Boğazı kıyılarında, Emirgân-İstinye semtleri arasında yer alır. İstanbul Boğazı kıyısında, 47.2 hektarlık bir alanda sırtlar ve yamaçlar üstüne yayılmıştır. Çevresi yüksek duvarlarla çevrilmiş durumdadır.
Koru, 17. yüzyılda Osmanlı padişahı IV. Murad tarafından İranlı Emir Güne Han'a armağan edilmiştir. Daha önce Feridun Bahçeleri olarak anılan bölge bundan sonra Emirgân Korusu olarak anılmaya başlanmıştır. Yüzyıllar boyunca pek çok kez el değiştirmiş, 19. yüzyılda Osmanlı Padişahı Abdülaziz tarafından Mısır Hıdivi İsmail Paşa'ya verilmiştir. 1871-1878 yılları arasında koru içinde 3 köşk yaptırılmıştır. Günümüze de ulaşan bu köşkler Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk olarak adlandırılmaktadır. 1940 yılında dönemin İstanbul belediye başkanı Lütfi Kırdar'ın girişimiyle kamulaştırılıp park olarak düzenlenerek halka açılmıştır.
2006 yılından itibaren her yıl Nisan ayında Lale Festivali düzenlenmektedir."
Bu güzel korunun geçmişini böyle açıklıyor vikipedi.
İstanbul'da yaşayan bir çok kişi gitmiştir eminim..
Bu yazıda zaten benim gibi 24 yıldır İstanbulda yaşayıpta "aamaaaann  kalabalıktır şimdi orası" diyipte gitmeyenlere gelsin :) Hoş sevdiceğim götürmese yine gitmezdim :)
Biz gittiğimizde hem hava yağmurluydu hemde sanırım nisan ayına hazırlıklarından dolayı heryer tadilattaydı.. 
Bu yüzden pek fotoğraf çekemedik.
 Zaten biraz mola verip dinlenmek ve sakinlikten pay almak için girmiştik..


Gördüğünüz gibi lale ekilen alanlar kontrol bandıyla çekilmiş girişi engellenmişti. 


Ama biz başka bir misafirlede karşılaştık :) 
Şirinlerin evini bulduk dermişim :P :):):)

Ne yemek yemeye nede çay içmeye meyilli olduğumuzdan köşklere girmedik. Turladık ve bol bol temiz hava alıp kafamızı dinledik.. :) Helikopter iniş veya kalkışı olmadığı sürece çok sessiz ve sakin bir yer.. Ama köşklerin ihtişamı tartışılmaz bir gerçek işte yine gogıl amcadan Sarı köşk..


Diğerleride en az Sarı köşk kadar güzel ve ihtişamlıydı. 


Üstteki fotoğraf benim.. Aradaki farkı anlamanız için koydum bu fotoyla.. :) 

Eminim bahar ve yaz aylarında çok daha güzel.Hatta gördüğünüz bol yeşillikli resimler bahar aylarına ait. Fakat bana ait değil.. google amca saolsun :) 
Bence bahar aylarına hemen bir program yapılmalı ve İstanbulun ortasındaki bu güzellik en nefis vakitlerinde iyice bellenmeli.. 
Ama kış aylarının sakinliğini kullanmak isteyenler içinde en ideal yerlerden biri emin olabilirsiniz.. 

Sevgiler

2 yorum:

ilknur AKPINAR dedi ki...

Emirgan ne de güzel yer ama, fotolarda harika..

Esra bayırsokak dedi ki...

çok teşekkür ederim :)

About